Blog

biznesmeni analizujący wykres finansowy

5 wskazówek, jak optymalizować koszty w firmie

W dobie bardzo szybko zmieniającej się sytuacji  w polskiej gospodarce optymalizacja kosztów w firmie jest jednym z podstawowych czynników, który zapewnia jej stabilne działanie. O jakich zasadach warto jednak pamiętać?

Czytaj więcej >>
prezentacja biznesowa

W jaki sposób analiza i pomiar procesów stanowi wsparcie dla HR?

Jednym z największych problemów polskich przedsiębiorstw jest wykorzystywanie przestarzałych procesów  powstałych jeszcze na potrzeby certyfikatu ISO oraz zatrudnianie nowych pracowników, którzy nie przykładają się do swoich obowiązków, bo często nie wiedzą, skąd mają czerpać wiedzę o sposobie działania, funkcjonujących procedurach. Aby poprawić sytuację, konieczne jest dokonywanie systematycznej analizy działań i mierzenie efektywności pracy. Wynik takiego projektu jest dla działu HR  nieocenionym wsparciem przy wdrażaniu. Jednak jak dokonywana jest taka analiza? W naszym artykule omawiamy to zagadnienie.

Czytaj więcej >>
ludzie biznesu przekazują pałeczkę

Kto powinien skorzystać z programu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” i dlaczego?

Projekt o nazwie „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza i Rozwój. To ciekawy program, który pozwala na płynne przejście transformacji i wzniesienie biznesu na zupełnie nowy poziom. Do kogo skierowane jest takie wsparcie? I jakie daje korzyści? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czytaj więcej >>
skanowanie dokumentów w biurze

Kto powinien skorzystać z usługi digitalizacji procesów?

Prowadzenie firmy w dzisiejszych, dynamicznie zmieniających się czasach, to prawdziwe wyzwanie. Osiągnięcie dobrych efektów wymaga pracy na wielu płaszczyznach jednocześnie. Aby ułatwić sobie to zadanie, ważne jest wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań, które gwarantują zwiększenie efektywności i lepsze usystematyzowanie niezbędnych informacji. Jedno z rozwiązań, które warto wdrożyć już na samym początku, to digitalizacja procesów. Na czym ona polega? I kto powinien z niej skorzystać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj więcej >>
biurko lekarskie z wykresem na tablecie

Dlaczego optymalizacja procesów w placówkach medycznych ma tak duże znaczenie?

Optymalizacja procesów biznesowych ma ogromne znaczenie w kwestii poprawy organizacji zarówno w niewielkich, jak i w dużych firmach. Jej nadrzędnym celem jest usprawnienie działania konkretnego przedsiębiorstwa na wielu płaszczyznach – może to dotyczyć np. poprawy obsługi, wdrożenia rozwiązań technologicznych, które ułatwią pracę, czy zwiększenia produktywności i efektywności wykonywanych zadań. Dzięki tym rozwiązaniom w dłuższej perspektywie przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało sprawniej, co przełoży się na ograniczenie zbędnych kosztów i wzrost rentowności biznesu. Optymalizacja procesów biznesowych ma szczególne znaczenie w przypadku tych zakładów pracy, które mają trudności organizacyjne – jak placówki służby zdrowia. Rynek medyczny podlega w ostatnich latach silnej konsolidacji, a to pociąga za sobą konieczność ustandaryzowania działania w przejmowanych placówkach.

Czytaj więcej >>
pracujący nocą programista

Nova odsłona automatyzacji

W przemyśle robotyzacja wykorzystywana jest obecnie na szeroką skalę, a do korzyści wynikających z jej wdrożenia nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Roboty mogą jednak okazać się przydatne również w innych dziedzinach. Firma Nova Praxis projektuje rozwiązania do automatyzacji procesów lub robotyzacji wybranych czynności w ramach procesów. Jest to specyficzny wariant projektu optymalizacji procesów biznesowych, który może być zastosowany wszędzie tam, gdzie procesu są zidentyfikowana, uporządkowane i w kolejnym kroku firma szuka świadomie miejsc do pełnej automatyzacji lub robotyzacji. Czy można połączyć zadania stricte administracyjne z automatyzacją i robotyzacją? Jaki wpływ na funkcjonowanie firmy może mieć takie rozwiązanie?

Czytaj więcej >>
audyt przeprowadzany przez mężczyznę i kobietę

Audyt organizacji firmy – na czym polega?

Audyt organizacji firmy to szybka diagnoza sposobu organizacji firmy, którego celem jest ocena sposobu funkcjonowania całej jednostki lub wybranych jej obszarów, a następnie zebranie zgromadzonych informacji i opracowanie wniosków w postaci raportu z audytu. Najczęściej działania z tego zakresu wdrażane są jako wstępny etap większych projektów. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, na czym polega audyt organizacji firmy.

Czytaj więcej >>
ojciec i syn

Przekształcanie firm rodzinnych

W Polsce firmy rodzinne są bardzo szeroko rozpowszechnione i to na różnym szczeblu zaawansowania: występują zarówno, jako mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa. Takie biznesy są z reguły przekazywane z pokolenia na pokolenie (tzw. sukcesja). Należy jednak pamiętać, że sama zmiana “władzy” w firmie rodzinnej nie oznacza jeszcze pełnego powodzenia procesu sukcesji. Aby przedsiębiorstwo działało efektywnie i dynamicznie niezwykle ważne jest dokonanie niezbędnych zmian i przekształceń. O czym warto pamiętać w tej kwestii? I jak można zadbać o jak najlepsze działanie rodzinnej firmy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj więcej >>
organizacja

Badanie dojrzałości organizacji

Badanie dojrzałości organizacji może przybierać różne formy. Co za tym idzie, wykorzystywane metody i czynniki, które mają kluczowe znaczenie są odmienne w zależności od sprawdzanej dziedziny. Czynnikiem, który łączy wszystkie te badania jest jednak cel, czyli zwiększenie świadomości na temat działania organizacji, usunięcie elementów, które prowadzą do mniejszej efektywności, a także poprawa ogólnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jakiego rodzaju badania dojrzałości organizacji wyróżniamy? I dlaczego prowadzenie takiej weryfikacji ma duże znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Czytaj więcej >>
digitalizacja

Rola digitalizacji w biznesie. Jak usprawnić obsługę dokumentów i dlaczego to takie ważne?

Digitalizacja w biznesie ma na celu zamianę wszystkich informacji analogowych w cyfrowe. Choć kojarzy się ona najczęściej tylko z OCR faktur, to jest to zaledwie jeden z jej elementów składowych. Sama digitalizacja obejmuje bowiem o wiele szerszy zakres procesów, począwszy od zamiany skanów umów w opisane dokumenty w repozytorium dokumentów (w opisie znajdują się m.in. takie informacje jak: data zawarcia umowy, data jej wykonania, kwota oraz czego dotyczy), a na przetwarzaniu i transformowaniu złożonych danych zawartych w mailach w uporządkowaną strukturę informacji kończąc.

Czytaj więcej >>