Audyt projektów badawczo-rozwojowych (B+R) jest niezwykle istotnym narzędziem dla firm, które chcą zweryfikować swoją zdolność do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej. Celem takiego badania jest ocena potencjału innowacyjności produktowej i procesowej w organizacji.
Dlaczego warto zainwestować w audyt projektów B+R?
Przeprowadzony audyt funkcjonowania firmy w obszarze innowacji pozwala na weryfikację, czy prowadzone przez firmę działania można uznać za innowację procesową lub produktową. Badanie obejmuje ocenę potencjału innowacyjności produktowej i procesowej w organizacji, co pozwala na identyfikację obszarów, w których można wdrożyć ulgę B+R. Ulga B+R daje możliwość podwójnego rozliczenia nakładów na innowację procesową i produktową. Może być stosowana przez jednoosobowe działalności jak i spółki prawa handlowego. Ponadto audyt może pomóc firmie osiągnąć przewagę konkurencyjną dzięki identyfikacji unikalnych rozwiązań i możliwości wykorzystania ulgi badawczo-rozwojowej.
Dla kogo jest dedykowany audyt projektów B+R?
Audyt projektów B+R jest dedykowany dla wszystkich podmiotów, które prowadzą lub planują prowadzić projekty badawczo-rozwojowe, mające na celu wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów lub usług lub wdrożenie innowacji procesowych. Szczególnie polecany jest spółkom, których zysk w danym roku przed opodatkowaniem przekroczył ok. 1 mln zł netto, bowiem przy takim dochodzie pojawia się CIT do zapłaty na poziomie od 90 000 do 190 000 zł w zależności czy spółka to mikro lub małym przedsiębiorstwem z obrotem rocznym powyżej 2 mln EUR, czy też jest większym podmiotem, który przekracza limit przychodów lub limit ilości pracowników. Audyt projektów B+R może być przydatny zarówno dla doświadczonych jak i początkujących podmiotów B+R.
Audyt projektów B+R może pomóc ci w wielu aspektach zarządzania projektami B+R, takich jak:
- zapewnienie zgodności prawnej i podatkowej projektu,
- uzyskanie zwrotu kosztów kwalifikowanych lub ulgi podatkowej na działalność B+R,
- poprawa jakości i efektywności projektu,
- minimalizacja ryzyka kontroli i sankcji,
- zwiększenie szans na pozyskanie dofinansowania lub inwestora na projekt,
- podniesienie prestiżu i wiarygodności firmy jako podmiotu B+R.
Audyt projektów B+R, to rozwiązanie dla firm, które szybko się rozwijają i chciałyby ograniczyć obciążenia fiskalne i przeznaczyć je na inwestycje.