Zmiany w strukturze organizacyjnej

W życiu każdego przedsiębiorstwa niezależnie czy mamy do czynienia z małą firmą, czy dużą korporacją, przychodzi moment, gdy należy pochylić się nad strukturą organizacyjną. Powody są różne: przeciągające się procesy, które wydłużają załatwianie nawet najprostszych spraw, wyzwania ze sprawiedliwą oceną i porównaniem wyników pracowników czy niejasne i niedostosowane do obecnych wyzwań, z którymi zmaga się firma – to tylko niektóre z nich.

Jednocześnie wielu prezesów i członków zarządu ma duże opory przed jakimikolwiek zmianami w strukturze organizacyjnej. W myśl zasady „lepsze jest wrogiem dobrego” obawiają się, że wypracowywanie nowej struktury może okazać się czasochłonnym i ciągnącym się w nieskończoność procesem. Tymczasem do sprawy należy podejść systemowo. Jeśli czujesz, że w strukturze organizacyjnej Twojej firmy coś zgrzyta, to znaczy, że powinieneś pomyśleć nad uporządkowaniem tej sprawy.

Jak poprawić funkcjonowanie firmy?

Rozrost biurokracji, niejasne procedury czy niezrozumiała ani dla pracowników, ani dla osób zarządzających siatka stanowisk to bolączki, które skutecznie ograniczają skuteczność działania przedsiębiorstwa. Możemy je pokonać, korzystając z usługi modelowania struktury organizacyjnej.

Dzięki precyzyjnie przeprowadzonym pomiarom czasu wykonywania zadań przez pracowników na różnych stanowiskach uzyskamy rzetelne informacje na temat tego, ile trwają poszczególne procesy. Sprawdzimy, ile średnio powinny zajmować konkretne zadania i wypracujemy mierniki, na podstawie których będzie można ocenić efektywność pracowników.

Pracownicy, szczególnie Ci zatrudnieni w firmie od lat, mają często nieaktualne zakresy obowiązków, nieodpowiadające faktycznie wykonywanej pracy. Dlatego warto na nowo przygotować opisy zadań dla pracowników.

A może konieczne są przetasowania pomiędzy poszczególnymi działami. Po latach możemy dojść do sytuacji, w której niektóre departamenty firmy cierpią na przerost zadań i chroniczny brak pracowników, a w innych pracuje zbyt wiele osób, z których część podczas dnia roboczego nie ma co robić. Warto to sprawdzić, a gdy uzyskamy już wyniki przygotować model nowej struktury organizacyjnej.

Dzięki usłudze modelowania struktury organizacyjnej, przeprowadzonej przez naszą firmę zwiększysz efektywność procesów, uzyskasz szczegółową i opartą na badaniach empirycznych wiedzę o twoim przedsiębiorstwie oraz zidentyfikujesz „zatory”, uniemożliwiające efektywne działanie. Wyświadczysz też ogromną przysługę swoim pracownikom, będąc w stanie sformułować wobec nich jasne oczekiwania i zaproponować czytelną ścieżkę rozwoju.

Już dziś odwiedź naszą stronę i sprawdź, na czym w praktyce polega modelowanie struktury organizacyjnej. W razie jakichkolwiek pytań nasi pracownicy pozostają do Twojej dyspozycji.