Badanie audytowe pod kątem zgodności z ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

W skrócie

Komu i w czym pomaga usługa

Jednym z trudniejszych wyzwań, z którym obecnie mierzą się polskie firmy są częste zmiany legislacyjne. Przed firmami pojawiają się coraz to nowe wymagania, do których przedsiębiorstwa chcące uniknąć kar, muszą się dostosować. Często wiąże się to ze zmianami organizacyjnymi w ramach poszczególnych działów i zespołów, dodatkowym obciążeniem pracowników i tworzeniem kolejnych stosów dokumentacji. Jednym z przykładów zmiany, która jeszcze nie została wprowadzona w życie, ale już wzbudza wiele emocji jest projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, jej głównym celem jest zwiększenie efektywności w karaniu podmiotów korporacyjnych, które dopuszczają się wykroczeń i łamią prawo karne. Dodatkowo ma także ułatwić wszczęcie postępowania przeciwko podmiotowi w przypadku podejrzenia popełnienia przez niego czynu zabronionego.

Z punktu widzenia firmy, szczególnie ważnym staje się zatem upewnienie, że wymagania stawiane przez ustawodawcę są spełnione. Tylko w taki sposób uniknie ona potencjalnych kar i nieprzyjemności, będących konsekwencją stwierdzenia nieścisłości i przekroczeń. I właśnie z myślą o przedsiębiorstwach chcących zweryfikować obecny stan rzeczy i przystosować się do nowych obowiązujących przepisów prawnych.

Na czym polega usługa

Przeprowadzenie w organizacji badania audytowego pod kątem zgodności z ustawą o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, ma na celu sprawdzenie czy firma spełnia wymagania postawiane przez ustawodawcę. Jego podstawowym wynikiem jest wskazanie miejsc, które wymagają modyfikacji. W ramach usługi badania audytowego dedykowany zespół analityczny z Nova Praxis dokonuje kompleksowej weryfikacji określonych w umowie obszarów, kładąc szczególny nacisk na analizę pod kątem:

  • posiadania wymaganej dokumentacji;
  • posiadania procedur opisujących pracę poszczególnych jednostek organizacyjnych;
  • sposobu opisu dokumentów;
  • posiadania mapy ryzyka;
  • posiadania odpowiedniej struktury organizacyjnej;
  • sposobu weryfikacji wiedzy i świadomości pracowników z określnych tematów;
  • wyznaczenia wymaganych przez ustawę ról wśród pracowników;
  • systemów wykorzystywanych do zarządzania ryzykiem;
  • dostosowania firmy do przepisów rodo;
  • określenia sposobu komunikacji.

Po zakończonym audycie opracowany zostaje raport ze wskazaniem konkretnych miejsc wymagających poprawy. Firma otrzymuje od zespołu wykonującego badanie audytowe wsparcie w ramach wdrożenia zmian oraz przygotowywania odpowiedniej dokumentacji.

Naszym największym atutem w tym obszarze jest szeroka wiedza budowana dzięki realizacji wielu projektów z klientami działającymi w różnorodnych branżach i obszarach, współpraca z podmiotami państwowymi realizującymi projekty unijne oraz bieżąca aktualizacja wiedzy w obszarze ciągle zmieniających się przepisów prawnych.

Szczegółowy zakres usługi

Poniżej prezentujemy kolejne kroki w jakich realizujemy nasze usługi w ramach typowego projektu

Korzyści

Zakres usługi obejmuje sprawdzenie czy firma działa zgodnie z wytycznymi określonymi w ustawie. Każdorazowo po zakończeniu badania audytowego przygotowany zostaje szczegółowy raport zawierający konkretne rekomendacje usprawnień dla danej organizacji. Firma otrzymuje jasne informacje, o tym które obszary wymagają natychmiastowej poprawy, oraz które potencjalnie mogą stanowić niezgodność.

Celem nadrzędnym badania audytowego jest dostarczenie przedsiębiorstwu wiedzy i narzędzi umożliwiających mu skuteczną obronę w przypadku kontroli lub wszczęcia przeciwko niemu postępowania sądowego. W takiej sytuacji firma zmuszona jest udowodnić przed sądem, że dołożyła należytej staranności, aby uniknąć popełnienia przez swoich pracowników jakichkolwiek czynów zabronionych.

Dużą korzyścią dla przedsiębiorstwa płynącą z realizacji wyżej wymienionej usługi jest oszczędność czasu wynikająca z potrzeby przygotowania organizacji na przeprowadzenie audytu oraz zabezpieczenie na wypadek utraconych środków w związku z jakimikolwiek przeoczeniami.

Zakres oferty

  • Zaplanowanie audytu – w tym określenie wymagań;
  • Przeprowadzenia czynności audytowych;
  • Przygotowanie raportu z audytu;
  • Omówienie rekomendacji usprawniających;
  • Ustalenie harmonogramu wprowadzenia działań naprawczych.

Nasze doświadczenie

  • Zrealizowaliśmy ponad 100 kompleksowych audytów przedsiębiorstw;
  • Posiadamy szeroką wiedzę w obszarze organizacji firm zdobytą w ramach projektów optymalizacyjnych działania firm.
  • Zrealizowaliśmy i rozliczyliśmy kilkadziesiąt projektów unijnych w obszarze: prace B+R, wdrożenia prac badawczo-rozwojowych, internacjonalizacja przedsiębiorstw.