5 wskazówek, jak optymalizować koszty w firmie

W dobie bardzo szybko zmieniającej się sytuacji  w polskiej gospodarce optymalizacja kosztów w firmie jest jednym z podstawowych czynników, który zapewnia jej stabilne działanie. O jakich zasadach warto jednak pamiętać?

Jak optymalizować koszty w firmie?

Oto kilka zasad, o których warto pamiętać:

  • Pierwszym krokiem powinno być dokładne poznanie aktualnej sytuacji finansowej firmy. Znacząca większość firm analizuje swoje finanse przez pryzmat stanu środków na rachunku, a to duży błąd. Istotne bowiem jest śledzenie wielu wskaźników finansowych, które powiedzą nam znacznie więcej o kondycji firmy niż sam stan środków na rachunku firmowym, chociażby wskaźnik rentowności, wskaźnik płynności finansowej, wskaźnik rotacji należności i wiele innych.
  • Digitalizacja procesów biznesowych.
  • Szukając optymalizacji warto wziąć pod uwagę nie tylko procesy, które pochłaniają dużo środków finansowych, ale również te, które pozornie są nieszkodliwe. Należy bowiem pamiętać, że niewielkie kwoty po zsumowaniu stają się poważnym obciążeniem dla budżetu firmy. Tu szczególnie istotne jest monitorowanie efektywności procesów, a w szczególności kosztów procesu  sprzedaży oraz kosztu tzw. obsługi backoffice (administracja, księgowość, kadry).
  • Warto brać pod uwagę nieoczywiste aspekty działania firmy. Przykładem może być tzw. audyt technologiczny, w którym sprawdzamy opłacalność konsolidacji nabycia oprogramowania, narzędzi i aplikacji.
  • Każdą zmianę w firmie należy poprzedzić szczerą komunikacją z pracownikami. Warto wyjaśnić, że optymalizacja kosztów ma jeden cel: stworzenie stabilnego miejsca pracy.

Jak przygotować firmę do optymalizacji kosztów?

O czym jeszcze pamiętać, kiedy przygotowujemy się do optymalizacji kosztów prowadzenia działalności? Przede wszystkim o tym, żeby wyznaczyć sobie realistyczny cel finansowy i organizacyjny zakładanej zmiany. Każda decyzja musi być także poprzedzona dokładną analizą sytuacji, tak by podejmowane działania rzeczywiście przynosiły korzyści. Aby to osiągnąć, musimy dobrze znać status AS IS naszej firmy.

Wiele firm przekonało się, że w czasie procesu optymalizacji kosztów warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli więc chcesz zwiększyć efektywność i jakość prowadzonych działań, uzyskując tym samym większe zyski, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty.