W skrócie
Komu i w czym pomaga usługa
W ramach nowej perspektywy, którą tworzą dotacje unijne na lata 2021-2027 przedsiębiorcy będą mogli skorzystać ze wsparcia o wartości blisko 76 mld EUR. Duża część programów unijnych to dotacje przeznaczone na wsparcie przy projektach badawczo rozwojowych, projektach wdrażających innowacje procesowe i produktowe oraz projektach związanych z opracowaniem strategii rozwoju i eksportu produktów i usług.
Programy unijne przeznaczone są dla przedsiębiorstw z sektora MŚP:
- Mikro przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 pracowników, gdzie roczna suma bilansowa nie przekracza 2 milionów euro;
- Małe przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 50 pracowników, gdzie roczna suma bilansowa nie przekracza 10 milionów euro;
- Średnie przedsiębiorstwa zatrudniających mniej niż 250 pracowników, gdzie roczna suma bilansowania nie przekracza 43 milionów euro.
Zakres projektów przewidzianych w ranach nowej perspektywy:
- działalność B+R+I (badania, rozwój, innowacje)
- wdrożenie innowacji w przedsiębiorstwach
- projektowanie produktów i usług
- uruchomienie biznesu (start-upów)
- automatyzację i robotyzację
- transformację w kierunku GOZ
- ochronę wzorów i patentów
- wejście na rynki zagraniczne
Na czym polega usługa
Oferujemy kompleksowe wsparcie przy pozyskiwaniu dotacji unijnych dla przedsiębiorstw nastawionych na rozwój działalności zarównow zakresie opracowania nowych produktów jak i wdrażania innowacji procesowych oraz w projektach związanych z opracowaniem strategii rozwoju i eksportu produktów i usług.
Zakres wsparcia dla naszych klientów podzielony został na trzy obszary tematyczne:
Badanie i rozwój – celem projektów badawczo-rozwojowych jest przeprowadzenie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych nad „innowacyjnym rozwiązaniem”, co prowadzi do opracowania nowych technologii lub znacząco ulepszonych produktów na skalę co najmniej Polski, a najlepiej na skalę europejską. Intensywność wsparcia: 40-80%.
Innowacje produktowe i procesowe – celem projektów opartych o innowacje jest wdrażanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej innowacji technologicznej, procesowej lub produktowej. Do zaistnienia innowacji niezbędne jest, aby produkt, proces, były nowe lub znacząco udoskonalone w danej firmie.Intensywność wsparcia: 35-65%.
Strategia rozwoju przedsiębiorstw – Celem projektów z obszaru strategia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw jest wspieranie działań związanych z opracowaniem i wdrożeniem strategii rozwoju eksportu produktów, usług i działalności międzynarodowej. Intensywność wsparcia do 85%.
Poziom intensywności wsparcia silnie zależy od regionu oraz danego programu.
Szczegółowy zakres usługi
Poniżej prezentujemy kolejne kroki w jakich realizujemy nasze usługi w ramach typowego projektu
Krok 1.
Określenie potrzeb klienta
Na tym etapie ustalamy, jakie klient ma możliwości projektowe. W tym celu zespół Nova Praxis przeprowadza wstępne badanie organizacji klienta. W uzgodnieniu z badaną organizacją definiujemy potrzeby biznesowe. W tej fazie określany jest również kierunek rozwoju firmy. Należy pamiętać, że dofinansowanie można otrzymać wyłącznie na określony cel. Nieważne czy chcemy uzyskać środki na badania i rozwój, innowacje produktowe i procesowe czy na strategie rozwoju przedsiębiorstwa – w każdym przypadku aplikujemy o środki na projekt mający swój początek i koniec.
Konsultanci Nova Praxis pomagają ustalić wstępny zakres projektu i cel.
Krok 2.
Wybór źródła wsparcia
Po zbadaniu organizacji i zaproponowaniu wstępnego zakresu projektu. Zespół Nova Praxis ocenia możliwość aplikowania o środki Unijne oraz wyszukuje potencjalne źródła dofinansowania. Projekt musi wpisywać się w cele konkretnego działania w ramach programu oraz zostać złożony we właściwym terminie ogłoszonym przez instytucję udzielającą wsparcia.
Zależnie od rodzaju projektu wsparcie może być udzielone na:
- Badania przemysłowe,
- Prace rozwojowe,
- Innowacja produktowa,
- Innowacja procesowa,
- Innowacja marketingowa,
- Innowacja organizacyjna,
- Opracowanie i wdrożenie nowych modeli biznesowych,
- Opracowanie długoterminowych strategii biznesowych / planu rozwoju eksportu produktów, usług i działalności międzynarodowej,
- Dostosowania produkcji, usług do wymagań docelowego rynku zagranicznego,
- Specjalistyczne usługi doradcze,
- Udział w imprezach targowo-wystawienniczych.
Krok 3.
Zdefiniowanie zakresu projektu
W tym kroku konsultanci Nova Praxis wspomagają klienta w zdefiniowaniu projektu w tym:
- zakresu,
- opisu,
- budżetu,
- niezbędnych zasobów,
- okresu realizacji.
Konsultanci wspomagają klienta w decyzji czy projekt jest możliwy do wykonania własnymi siłami czy niezbędny jest wybór Wykonawców zewnętrznych. W trakcie opracowywania dokumentów projektowych konsultanci szczególną uwagę zwracają na zgodność opisów z wymaganiami regulaminu konkursowego.
Krok 4.
Opracowanie wniosku
Przygotowanie aplikacji zgodnie z instrukcją jej wypełniania z uwzględnieniem wymagań określonych w ramach konkretnego programu i przy jednoczesnym intensywnym wsparciu klienta.
Z uwagi na krótki czas przygotowania wniosku, zdefiniowane założenia w ramach Kroku 3 stają się bardzo pomocne przy wypełnieniu dokumentacji konkursowej. Istotnym elementem jest opracowanie części finansowej, która jest elementem każdego wniosku o dofinansowanie.
W ostatnim kroku konsultanci wprowadzają uwagi klienta do wniosku i po ostatecznej akceptacji składają wniosek o dofinansowanie w raz z załącznikami w formie określanej w regulaminie danego programu.
W ramach etapu powstaje wniosek i niezbędne załączniki.
Produkty projektu
Klienci otrzymują zawsze jasno zdefiniowany zestaw produktów usługi.
- Zakres projektu
- Wniosek aplikacyjny
- Załączniki do wniosku aplikacyjnego
Kształt produktów i zakres opisywanych usług może różnić się w poszczególnych projektach – dokładny zakres projektu dobierany jest zawsze indywidualnie do potrzeb konkretnego Klienta i jest precyzyjnie opisywany w ofercie / umowie przed rozpoczęciem projektu.
Wsparcie po realizacji usługi
Po realizacji usługi Nova Praxis może zrealizować szereg usług związanych z dofinansowaniem miedzy innymi: rozliczanie projektu, nadzór merytoryczny nad realizacją lub wsparcie w realizacji.
Uzyskiwane korzyści
W wyniku projektu Klient uzyskuje kompleksową obsługę procesu pozyskiwania dotacji unijnych i rozliczania projektów finansowanych ze środków funduszy europejskich od wyboru właściwego programu, po złożenie wniosku i przygotowanie niezbędnej dokumentacji do podpisania umowy o dofinansowanie, w tym:
- zdefiniowanie potrzeb biznesowych i kierunku rozwoju firmy
- ocena możliwości aplikowania o środki unijne
- wsparcie w nawiązaniu kontaktów z naukowcami i uczelniami
- kreowanie pomysłów i wsparcie w zdefiniowaniu koncepcji projektu
- opracowanie strategii finansowania w trakcie realizacji projektu
- przygotowanie wymaganej dokumentacji aplikacyjnej ( wniosek o dofinansowanie, biznes plan, etc.)
- wsparcie w skompletowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania dotacji
- opracowanie potencjału rynku
Nasze standardy
Zdefiniowaliśmy i wdrożyliśmy autorski standard najwyższej jakości usług doradczych. Opisywana usługa spełnia rygorystyczne kryteria tego standardu.