W skrócie
Czym jest wartościowanie stanowisk?
Wartościowanie stanowisk pracy pozwala na wycenę wartości stanowisk w całej organizacji, a w szczególnych przypadkach wartość stanowiska w ramach pojedynczego działu. W metodzie analityczno-punktowej, którą stosujemy analizujemy każde stanowisko w oparciu o ustalone kryteria wartościowania i w ten sposób możemy zwartościować każde stanowisko w organizacji w oparciu o 4, 6, 8, 10, 12, 14 kryteriów wartościowania. Liczba kryteriów jest silnie zależna od liczby stanowisk złożoności biznesu oraz różnorodności pracy na poszczególnych ścieżkach i poziomach struktury organizacyjnej.
Firma Nova Praxis zajmuje się opisem, wartościowaniem oraz wyceną stanowisk pracy za pomocą autorskiego rozwiązania NPX Job Valuation, pozwalającego uzyskać wyjątkowo precyzyjne dane, w podziale na kategorie i kryteria wartościowania.
Usługa przeznaczona dla firm, które poszukują skutecznych metod do wartościowania stanowisk pracy w celu rozbudowania swojego systemu motywacyjnego, podziału odpowiedzialności pomiędzy stanowiskamii zwiększenia efektywności swoich zasobów.
Na czym polega usługa ?
Wartościowanie stanowisk pracy realizujemy na bazie danych historycznych z przeprowadzonych przez naszą firmę projektów: analizy i pomiaru procesów, opisu i wartościowania stanowisk oraz na bazie opracowanego modelu wartościowania stanowisk w autorskiej aplikacji NPX Job Valuation. Aby można było porównać dane stanowisko z raportami płacowymi, musimy przeanalizować, co robią osoby na określonych stanowiskach, jaką wartość dodatnią daje ich praca w procesie lub produkcie końcowym. Dodatkowo kluczym aspektem staje się badanie zgodności z dyrektywą Pay GAP (dyrektywa UE 2023/970), która ma przeciwdziałać powstawaniu luki płacowej osób tej samej kategorii płacowej (nie koniecznie na tym samym stanowisku).
Szczegółowy zakres usługi
Poniżej prezentujemy kolejne kroki, jakie podejmujemy, by przeprowadzić kompleksowe wartościowanie stanowisk pracy:
Krok 1. – Analiza struktury stanowisk– wraz z określeniem podstawowego zakresów obowiązków w ramach poszczególnych stanowisk wchodzących w projekt wartościowania. Następnie konstruujemy spójny model każdego ze stanowisk. Wykonujemy spis czynności wykonywanych na stanowisku oraz formułujemy kryteria oceny tak, by analiza była jak najdokładniejsza.
Krok 2. – Ustalenie kryteriów wartościowania stanowisk – w metodzie analityczno-punktowej, jaką stosujemy ustalenie kryteriów wartościowania staje się kluczowe aby poprawnie wykonać sam proces wartościowania stanowisk. W tym kroku możemy zastosować szereg rozwiązań, które ułatwią w organizacji ustalenie kryteriów wartościowania. Mogą to być np: ankiety wśród pracowników w celu zebrania szczegółowych informacji co realizują w ramach stanowisk stanowisko, możemy również wykorzystać nasze autorskie rozwiązanie do pomiaru czynności procesowych. Pozwala to na uchwycenie, jakie czynności realizują pracownicy w ciągu jednego okresu rozliczeniowego oraz ile czasu na nie przeznaczają. Pomiar uwzględnia również czynności poboczne, o których często się zapomina. Kryteria wartościowania ustala się na podstawie rozróżnienia pomiędzy różnymi stanowiskami w firmie.
Krok 3. – Opracowanie wyników wartościowania stanowisk pracy – na bazie przeprowadzonej analizy struktury, ustalonych kryteriów oceny, przeprowadzamy wartościowanie stanowisk pracy w całej organizacji lub w całym pionie (jeżeli organizacja jest duża i zatrudnia kilkaset czy kilka tysięcy pracowników). W konsekwencji zdefiniowanego modelu wartościowania stanowisk oraz raportów płacowych opracowywana jest końcowa analiza wartościowania stanowisk pracy mająca na celu uchwycenie nowej struktury organizacyjne jz kilku perspektyw:
- analiza porównawcza wynagrodzeń w porównaniu z rynkiem pracy (jeżeli w ramach projektu jest przeprowadzana wycena stanowisk);
- analiza porównawcza stanowisk wewnątrz organizacji w odniesieniu do wyliczonych punktów dla każdego poziomu i dla każdego stanowiska;
- analiza poziomów zaszeregowań
- analiza stanowisk pod kątem znaczenia strategicznego dla firmy;
- analiza stanowisk w strukturach grup kapitałowych;
- analiza stanowisk pod kątem ujednolicenia działania po przejęciach, fuzji, reorganizacji;
- wykorzystanie wyników wartościowania do tworzenia siatki płac.
Wyniki wartościowania stanowisk pracy mogą zostać wykorzystane przy modyfikacji systemu motywacyjnego oraz przy analizie rentowności określonych grup produktowych lub usług. Uzyskane dane z wartościowania stanowisk wraz z naniesionymi danymi z raportów płacowych mogą być dostarczone w formie raportu końcowego lub wraz z aplikacją NPX Job Valuation.
System NPX Job Valuation
To nasze autorskie rozwiązanie do przeprowadzenia wartościowania stanowisk pracy oparte o platformę FileMaker firmy Claris zapewniającą łatwą adaptację do potrzeb klienta. Za pomocą samej aplikacji możemy zdefiniować kryteria wartościowania, kryteria oceny, zdefiniować poziomy zaszeregowań, zdefiniować wszystkie stanowiska w organizacji wraz z możliwością generowania kart stanowiskowych.
Podstawowy zakres funkcjonalny aplikacji NPX Job Valuation:
- Definiowanie kryteriów wartościowania
- Definiowanie kryteriów oceny
- Definiowanie poziomów zaszeregowań
- Wartościowanie stanowisk pracy metodą punktową
- Opracowanie listy stanowisk w całej organizacji z uwzględnieniem wyników wartościowania stanowisk
- Możliwość definiowania stanowisk w grupach kapitałowych
- Generowanie kart stanowiskowych
- Raporty porównawcze stanowisk
- Możliwości integracji z systemami zewnętrznymi
Wyniki wartościowania stanowisk pracy mogą zostać wykorzystane przy modyfikacji systemu motywacyjnego oraz przy analizie rentowności określonych grup produktowych lub usług. Uzyskane dane z wartościowania stanowisk wraz z naniesionymi danymi z raportów płacowych mogą być dostarczone w formie raportu końcowego lub wraz z narzędziem NPX ValuationSalary.
Zachęcamy do skorzystania z usługi wartościowania oraz wyceny stanowisk w przedsiębiorstwie, co z pewnością pomoże wdrożyć działania usprawniające funkcjonowanie firmy.