W Polsce firmy rodzinne są bardzo szeroko rozpowszechnione i to na różnym szczeblu zaawansowania: występują zarówno, jako mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa. Takie biznesy są z reguły przekazywane z pokolenia na pokolenie (tzw. sukcesja). Należy jednak pamiętać, że sama zmiana „władzy” w firmie rodzinnej nie oznacza jeszcze pełnego powodzenia procesu sukcesji. Aby przedsiębiorstwo działało efektywnie i dynamicznie niezwykle ważne jest dokonanie niezbędnych zmian i przekształceń. O czym warto pamiętać w tej kwestii? I jak można zadbać o jak najlepsze działanie rodzinnej firmy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
O czym warto pamiętać przy przekształceniach firm rodzinnych?
Przekształcenia dokonywane w firmie rodzinnej muszą być działaniami zaplanowanymi, pozostającymi w ścisłej zgodzie z obowiązującym prawem oraz zmieniającym się otoczeniem biznesowym. W przypadku większości tego typu przedsiębiorstw określone składniki majątku przynależą do poszczególnych członków rodziny, a ich niewłaściwe zabezpieczenie może skutkować problemami, a nawet upadkiem firmy. Na szczęście istnieje szereg rozwiązań prawnych, które umożliwiają sprawne przekazanie biznesu oraz jego wszechstronne wzmocnienie.
Kluczowe znaczenie mają także mechanizmy prawne, pozwalające z jednej strony na zachowanie tego, co od pokoleń stanowi siłę danej firmy, a z drugiej na wprowadzenie zmian, będących powiewem nowoczesności, a także na wprowadzenie oszczędności w systemie podatkowym jaki niesie Polski Ład. Aby osiągnąć zamierzone cele, konieczne jest jednak skorzystanie z pomocy profesjonalnego zespołu, który doradzi i będzie stanowił wsparcie na każdym etapie prac. Nova Praxis jako operator projektu „Sukcesja w firmach rodzinnych – wsparcie przejścia między generacjami” dofinansowanego z funduszy unijnych zapewnia profesjonalne wsparcie dla firm rodzinnych w przekształceniu jednosoboowych działalności w spółki prawa handlowego oraz przekształcenie sp. z o.o. z sp.k.
Jak zoptymalizować działanie firmy rodzinnej?
Niezwykle ważnym procesem, który można przeprowadzić na każdym etapie działania firmy rodzinnej jest optymalizacja procesów biznesowych. Korzyści, jakie daje takie działanie to m.in.:
- obniżenie kosztów prowadzenia działalności,
- skrócenie czasu obsługi danego procesu,
- podniesienie efektywności obecnych zasobów ludzkich,
- możliwość wprowadzenia zmian organizacyjnych,
- efektywne oferowanie nowych usług i produktów,
- podniesienie rentowności dostarczanych produktów i usług.
Analiza procesów, czy też wartościowanie stanowisk pracy jest ważna w każdej firmie niezależnie od jej wielkości i profilu działania (sprawdzi się także w mikro i małych firmach). Jej wynikiem jest usprawnienie przepływu informacji, staranna weryfikacja podejmowanych decyzji, a także analiza otrzymanych danych.
Jeśli więc chcesz zadbać o przyszłość firmy rodzinnej, zachęcamy Cię do skorzystania z naszej oferty. Dzięki współpracy z nami każde przedsiębiorstwo może wdrożyć:
- optymalizację na poziomie stanowisk,
- optymalizację na poziomie procesów,
- zmiany na poziomie produktów,
- a także automatyzację procesów.