Optymalizacja kosztów w firmie to innymi słowy podejmowanie działań mających na celu zwiększenie oszczędności. Wszystko to, aby umożliwić firmie rozwój. Minimalizacja kosztów z reguły to tylko narzędzie w realizacji większego planu jakim jest podniesienie rentowności przedsiębiorstwa. Wiele firm, próbuje świadomie zmniejszać koszty, jednak nie jest to wcale łatwe zadanie. Optymalizacja kosztów firm wymaga zaangażowania pracowników oraz zbudowania w nich przeświadczenia, że podejmowane działania mają sens. Kluczem do sukcesu jest jak najdokładniejsze poznanie tematu oraz uzyskanie zaangażowania pracowników.
Polskie firmy optymalizują koszty
Z raportu Thriving in uncertainty wynika, że wszystkie polskie firmy planują przeprowadzenie optymalizacji kosztów w ciągu najbliższego roku. Wiele przedsiębiorstw planuje zredukować koszty we wszystkich swoich działach oraz wzmocnić istniejące programy poprawy wydajności. Celem drastycznego cięcia kosztów jest uwolnienie zasobów niezbędnych do dalszego rozwoju działalności. Choć plany są ambitne, ich wdrożenie z reguły nie już taki łatwe. Spore obawy rodzi niestabilna sytuacja makroekonomiczna, skomplikowane regulacje prawne oraz wahania kursów wymiany walut. Te czynniki bardzo skutecznie potrafią zaburzyć, a nawet zrujnować biznes. Choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, przystępując do procesu optymalizacji, warto jak najlepiej się do tego przygotować.
Jak przygotować firmę do optymalizacji kosztów:
• Zdefiniowanie celu – należy ustalić na czym dokładnie nam zależy i co chcemy osiągnąć. Ustalenie konkretnego, określonego w czasie celu pozwoli w łatwy sposób kontrolować, jak daleko od jego osiągnięcia w danym momencie się znajdujemy. Realny i dobrze zdefiniowany cel to podstawa przy podejmowaniu dalszych działań.
• Analiza danych – tylko szczegółowa analiza danych przedsiębiorstwa oraz rynku, pozwoli stworzyć optymalny plan optymalizacji. Umożliwi także określenie celów możliwych do osiągnięcia, bez jednoczesnych negatywnych konsekwencji z tytułu podejmowanych działań optymalizacyjnych. Dlatego, też w tej kwestii warto skorzystać z pomocy specjalistów z obszaru analityki i optymalizacji, którzy często posiadają szersze spojrzenie na dany obszar, dzięki czemu są w stanie dostarczyć więcej wartości wiedzy.
• Przełamanie oporu przed zmianą – optymalizacja kosztów wiąże się z wdrożeniem zmian. Najczęstszą reakcją na wprowadzane zmiany jest opór. Jest to naturalny odruch i problem, z którym zmagają się praktycznie wszystkie organizacje. Należy jednak spróbować go przełamać. Kluczem do tego jest informowanie pracowników o zmianach oraz prowadzenie z nimi otwartych rozmów. Pamiętajmy, że to co nieznane, zawsze wydaje się być straszniejsze.