Przygotowanie procesów do robotyzacji i wdrożenie robotów (RPA)

Usługa jest specyficznym wariantem projektu mającego na celu optymalizację procesów biznesowych. W tym przypadku cel jest jasny: chodzi o efektywność kosztów pracy, a metodą ma być robotyzacja procesów. Robot może zastąpić pracownika w wysyłaniu maili, opisywaniu faktur w systemie workflow, przenoszeniu danych między systemami. Rozwiązania klasy „Office nanorobots” świetnie automatyzują przetwarzanie i integrację danych np. podczas tworzenia raportów. Szukamy miejsc, które można zrobotyzować tak, by niepotrzebnie nie mnożyć inwestycji w automatyzację.

Na czym polega usługa?

Projekt rozpoczynamy od szczegółowego pomiaru procesów – dzięki temu do robotyzacji wybrane zostaną czynności naprawdę kosztowne i powtarzalne. Wykonywana analiza procesów prowadzona jest na zróżnicowanym poziomie ogólności – miejsca będące kandydatami do automatyzacji mapowane są bardzo szczegółowo, a wdrażanie RPA przebiega w sposób celowy i pozwalający ograniczyć koszty za pracę ludzką do minimum.

Z robotem w biurze jest tak, jak z bardzo sumiennym pracownikiem mającym jednak niskie wykształcenie i doświadczenie: będzie tanio i efektywnie realizował swoje zadania, pod warunkiem, że wydzielimy mu schematyczne zadania, przygotujemy instrukcje, będziemy nadzorować i wspierać natychmiast, gdy tylko pojawi się problem!

Szczegółowy zakres usługi

Poniżej prezentujemy kolejne kroki, w jakich realizujemy nasze usługi w ramach typowego projektu:

Krok 1. – pomiar procesów – wybieramy priorytety do automatyzacji, względem kosztów poszczególnych operacji. Posiadamy kilka niezależnych narzędzi pomiaru (aplikacje mobilne, stacje raportowe dla pracowników bez komputera, aplikacje WWW). Następnie adaptujemy procesy lub wybrane czynności do wprowadzenia w ich miejsce robotów software RPA – zmieniamy proces upraszczając jego przebieg, eliminując wyjątki, a jeżeli to jest nie możliwe dzielimy proces na czynności, które mogą być wykonywane przez roboty i czynności wykonywane ręcznie.

POZNAJ METODYKĘ POMIARU
mapowanie procesu
mapowanie procesu

Krok 2. – analiza procesów i ich mapowanie – prowadzimy wywiady analityczne, mapujemy procesy, wskazujemy miejsca do automatyzacji i pozyskujemy dane liczbowe dotyczące procesu, czyli ilości dokumentów i błędów, by automatyzacja była jak najbardziej opłacalna. Wyniki z diagnozy przedstawiamy w formie wygodnych diagramów oraz części opisowej.

POZNAJ METODYKĘ ANALIZY I MAPOWANIA PROCESÓW

Krok 3. – wybór miejsc do automatyzacjioraz wyliczenie dokładnych zysków z niej płynących. Ustalamy też priorytety i sporządzamy plan automatyzacji kolejnych obszarów. Oprócz wdrażania RPA koncentrujemy się również na wprowadzaniu w strukturę firmy skryptów systemowych, narzędzi OCR iprostych aplikacji.

mapowanie procesu
ręce robota na klawiaturze

Krok 4. – przygotowanie procesów do robotyzacji – opracowujemy rolę automatu i sporządzamy listę ścieżek alternatywnych do ręcznej obsługi. Formułujemy także niezbędne instrukcje, które pozwolą zadbać o prawidłowe funkcjonowanie robota na stanowisku oraz konstruujemy plan wdrożenia.

Krok 5. – tworzenie i wdrażanie robotów – do których po ich przekazaniu dodajemy także majątkowe prawa autorskie i kody źródłowe. W ramach usługi szkolimy z wykonanego zakresu, a stworzone roboty są następnie wzorem i wyznacznikiem dobrych praktyk dla kolejnychprocesów automatyzacji, które można przeprowadzać w firmie samodzielnie.

mapowanie procesu

Zachęcamy do skorzystania z atrakcyjnej oferty wdrażania procesu robotyzacji do swojej firmy, co pozwoli na znaczne ograniczenie kosztów oraz poprawę jej funkcjonowania.