Dlaczego optymalizacja procesów w placówkach medycznych ma tak duże znaczenie?

Blog / 19.05.2022

Optymalizacja procesów biznesowych ma ogromne znaczenie w kwestii poprawy organizacji zarówno w niewielkich, jak i w dużych firmach. Jej nadrzędnym celem jest usprawnienie działania konkretnego przedsiębiorstwa na wielu płaszczyznach – może to dotyczyć np. poprawy obsługi, wdrożenia rozwiązań technologicznych, które ułatwią pracę, czy zwiększenia produktywności i efektywności wykonywanych zadań. Dzięki tym rozwiązaniom w dłuższej perspektywie […]

Nova odsłona automatyzacji

Blog / 12.05.2022

W przemyśle robotyzacja wykorzystywana jest obecnie na szeroką skalę, a do korzyści wynikających z jej wdrożenia nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Roboty mogą jednak okazać się przydatne również w innych dziedzinach. Firma Nova Praxis projektuje rozwiązania do automatyzacji procesów lub robotyzacji wybranych czynności w ramach procesów. Jest to specyficzny wariant projektu optymalizacji procesów biznesowych, który […]

Audyt organizacji firmy – na czym polega?

Blog / 05.05.2022

Audyt organizacji firmy to szybka diagnoza sposobu organizacji firmy, którego celem jest ocena sposobu funkcjonowania całej jednostki lub wybranych jej obszarów, a następnie zebranie zgromadzonych informacji i opracowanie wniosków w postaci raportu z audytu. Najczęściej działania z tego zakresu wdrażane są jako wstępny etap większych projektów. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, na czym polega audyt […]

biurko lekarskie z wykresem na tablecie

Dlaczego optymalizacja procesów w placówkach medycznych ma tak duże znaczenie?

Optymalizacja procesów biznesowych ma ogromne znaczenie w kwestii poprawy organizacji zarówno w niewielkich, jak i w dużych firmach. Jej nadrzędnym celem jest usprawnienie działania konkretnego przedsiębiorstwa na wielu płaszczyznach – może to dotyczyć np. poprawy obsługi, wdrożenia rozwiązań technologicznych, które ułatwią pracę, czy zwiększenia produktywności i efektywności wykonywanych zadań. Dzięki tym rozwiązaniom w dłuższej perspektywie przedsiębiorstwo będzie funkcjonowało sprawniej, co przełoży się na ograniczenie zbędnych kosztów i wzrost rentowności biznesu. Optymalizacja procesów biznesowych ma szczególne znaczenie w przypadku tych zakładów pracy, które mają trudności organizacyjne – jak placówki służby zdrowia. Rynek medyczny podlega w ostatnich latach silnej konsolidacji, a to pociąga za sobą konieczność ustandaryzowania działania w przejmowanych placówkach.

Czytaj więcej >>
pracujący nocą programista

Nova odsłona automatyzacji

W przemyśle robotyzacja wykorzystywana jest obecnie na szeroką skalę, a do korzyści wynikających z jej wdrożenia nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Roboty mogą jednak okazać się przydatne również w innych dziedzinach. Firma Nova Praxis projektuje rozwiązania do automatyzacji procesów lub robotyzacji wybranych czynności w ramach procesów. Jest to specyficzny wariant projektu optymalizacji procesów biznesowych, który może być zastosowany wszędzie tam, gdzie procesu są zidentyfikowana, uporządkowane i w kolejnym kroku firma szuka świadomie miejsc do pełnej automatyzacji lub robotyzacji. Czy można połączyć zadania stricte administracyjne z automatyzacją i robotyzacją? Jaki wpływ na funkcjonowanie firmy może mieć takie rozwiązanie?

Czytaj więcej >>
audyt przeprowadzany przez mężczyznę i kobietę

Audyt organizacji firmy – na czym polega?

Audyt organizacji firmy to szybka diagnoza sposobu organizacji firmy, którego celem jest ocena sposobu funkcjonowania całej jednostki lub wybranych jej obszarów, a następnie zebranie zgromadzonych informacji i opracowanie wniosków w postaci raportu z audytu. Najczęściej działania z tego zakresu wdrażane są jako wstępny etap większych projektów. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, na czym polega audyt organizacji firmy.

Czytaj więcej >>
ojciec i syn

Przekształcanie firm rodzinnych

W Polsce firmy rodzinne są bardzo szeroko rozpowszechnione i to na różnym szczeblu zaawansowania: występują zarówno, jako mikro, małe, jak i średnie przedsiębiorstwa. Takie biznesy są z reguły przekazywane z pokolenia na pokolenie (tzw. sukcesja). Należy jednak pamiętać, że sama zmiana “władzy” w firmie rodzinnej nie oznacza jeszcze pełnego powodzenia procesu sukcesji. Aby przedsiębiorstwo działało efektywnie i dynamicznie niezwykle ważne jest dokonanie niezbędnych zmian i przekształceń. O czym warto pamiętać w tej kwestii? I jak można zadbać o jak najlepsze działanie rodzinnej firmy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj więcej >>
organizacja

Badanie dojrzałości organizacji

Badanie dojrzałości organizacji może przybierać różne formy. Co za tym idzie, wykorzystywane metody i czynniki, które mają kluczowe znaczenie są odmienne w zależności od sprawdzanej dziedziny. Czynnikiem, który łączy wszystkie te badania jest jednak cel, czyli zwiększenie świadomości na temat działania organizacji, usunięcie elementów, które prowadzą do mniejszej efektywności, a także poprawa ogólnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jakiego rodzaju badania dojrzałości organizacji wyróżniamy? I dlaczego prowadzenie takiej weryfikacji ma duże znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Czytaj więcej >>

Nova Praxis otrzymuje nagrodę “Laur Eksperta 2022”

23.04.2022 w Pałacu Radziwiłłów w Balicach k.Krakowa odbyło się wręczenie nagrody “Laur Eksperta” dla marki Nova Praxis. To dla nasz szczególnie ważne wyróżnienie.

Dziękuje całemu zespołowi za zaangażowanie i przyczynienie się do zdobycia tej nagrodyKonrad Bajor (Prezes Nova Praxis)
Czytaj więcej >>

Szkolenie “Podstawy funkcjonowania sp. z o.o.” (24.03.2022)

Szkolenie dla osób, które chcą założyć swój własny biznes oraz dla właścicieli małych firm prowadzących swój biznes w formie jednoosobowej działalności.

Zapraszamy również na szkolenie osoby, które chcą założyć spółkę typu startup i szukają wiedzy jak do tego podejść.

Trenerem jest osoba będąca absolwentem studiów Executive MBA, członek zarządu wielu spółek, prezes zarządu od ponad 7 lat.

Program szkolenia:

Jak założyć spółkę z o.o.

 • Od czego zacząć swój biznes – Inwestycja w przyszłość / czy inwestycja finansowa…
 • Podstawowe informacje o strukturze spółki z o.o.
 • Różnice między JDG a spółką
 • Sposoby założenia spółki (S24, aport, przekształcenie z JDG, zorganizowania część przedsiębiorstwa)
 • Co to jest kapitał zakładowy?
 • Kim są: Zgromadzenie wspólników, Zarząd, Prokurenci, Rada Nadzorcza?
 • Umowa spółki – kluczowe elementy
 • Warsztat 1 – Umowa spółki

2. Dokumenty finansowe w spółce a dokumentacja finansowa w JDG

 • Co to znaczy pełna księgowość vs KPiR?
 • Omówienie struktury Bilansu i RZiS
 • Omówienie znaczenia podstawowych wskaźników finansowych (płynność, zwrot z inwestycji)
 • Wyliczenie zapotrzebowania na kapitał obrotowy
 • Warsztat 2 – Kto wygra, kto przegra?

3. Jak działać w warunkach Polskiego Ładu w sp. z o.o.?

 • CIT Estoński
 • Wynagrodzenie właścicieli
 • Wynagrodzenie członków zarządu z tytułu powołania
 • Inne formy prawne – sp. k.
 • Warsztat 3 – Przypadek firmy silnie rozsnącej
 • Test

Zapisy poprzez portal store.novapraxis.pl do 21.03.2022

Czytaj więcej >>

Nova Praxis wspiera firmy rodzinne przed skutkami Polskiego Ładu

Polski Ład początkiem stycznia 2022r.  uderzył w najmniej zarabiających. Ale tak na prawdę Polski Ład uderzy najsilniej w firmy rodzinne, i to te rozliczające się na podatku liniowym. Takich firm wciąż jest bardzo dużo w Polsce. To małe zakłady usługowe i rzemieślnicze, sklepy, składy budowlane, ośrodki szkoleniowe – słowem tak jak to określiła posłanka Anna Maria Żukowska – biedafirmy. W rzeczywistości, to są często bardzo dobrze prosperujące firmy, tyle że ich właściciele zakładali swój biznes 10-15-20 lat temu jako jednoosobowa działalność i tak to zostało aż do dnia 01.01.2022r. kiedy nadchodzi czas to jak najszybciej zmienić.

 

Ale do rzeczy, gdzie jest są najważniejsze ukryte pułapki:

1)   Dla jednoosobowych działalności rozliczających się do tej pory na podatku liniowym, teraz od 1 zł dochodu poza 19% trzeba będzie zapłacić 4,9% dodatkowego podatku w formie składki zdrowotnej

2)   Nie będzie można odliczyć części składki zdrowotnej od podatku, tak jak to było w latach ubiegłych (dotyczy to wszystkich podmiotów płacących podatki w Polsce od 2022r.)

3)   Ulga dla klasy średniej ma zastosowanie, jedynie gdy właściciel JDG rozlicza się na zasadach ogólnych i jego miesięczny dochód jest poniżej 11107 zł (tu trzeba zaznaczyć, że ta ulga jest degresywna im ktoś więcej zarabia tym mniej skorzysta z tej ulgi)

4)   Przy podatku liniowym nie obowiązuje kwota wolna od podatku – 30 000zł, podatknik płaci podatek 19% + 4,9% składki zdrowotnej od 1 zł. 

W praktyce oznacza to, że jeżeli firma osiąga dochód w :

>250 tys. zł, to łącznie na Polskim Ładzie z tytułu wprowadzenia składki zdrowotnej właściciel firmy straci ponad 16 tyś. wynika to z faktu, że nie załapie się na ulgę dla klasy średniej, nie odliczy składki zdrowotnej i zapłaci podatek PIT od każdej zarobionej złotówki;

>500 tys. zł , to ta strata z tytułu zaniechania zmian wynosić będzie już ponad 26 tys. zł rocznie;

1 mln zł, oznacza że danina z tytułu składki zdrowotnej wynosić będzie ponad 55 tyś.

Trzeba jasno zaznaczyć, że dochód na JDG nie równa się dochodowi w spółce prawa handlowego. Przy JDG nie ma obowiązku prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, zatem wypracowany zysk właściciela na koniec roku, to są środki w jego dyspozycji. Nie oznacza, to że właściciel cały wypracowany zysk wyda na własne potrzeby,  bowiem prowadząc sklep, magazyn, hurtownię, z zarobionych środków musi zakupić produkty, półprodukty i materiały aby realnie prowadzić biznes. W spółce mamy niejako zamknięty obieg środków pieniężnych co sprawia, że łatwiej jest rozdzielić środki na bieżącą działalność od środków na wypłatę dywidendy.

Poniżej zaprezentowano na wykresie porównanie podatku CIT/PIT w zależności od przyjętej formy opodatkowania, zakładając że przy spółkach prawa handlowego realnie zostanie wypłacona 1/2 wypracowanego zysku w formie dywidendy.

Analizując powyższe dane wynika, że w zasadzie nie opłaca się pozostać na podatku liniowym prawie nikomu (o rozliczaniu na zasadach ogólnych nawet nie ma co wspominać. Zatem warto wiedzieć jakie są inne alternatywne rozwiązania które muszą spełniać 4 warunki: Bezpieczeństwo właściciela, Bezpieczeństwo firmy, Bezpieczeństwo rodziny oraz Realna korzyść ekonomiczna ze zmiany.

Te możliwe warianty to:

1)   Przekształcenie JDG w  Sp. z o.o. 

2) Przekształcenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w Sp. z o.o.

3)   Założenie Sp. z o.o. na 9% CIT (obrót do 9 mln PLN) i pozostawienie JDG

4)   Założenie Spółki komandytowej prostej.

Każdy z tych wariantów ma swoje wady i zalety, ale najważniejszą zaletą jest to, że niezależnie od tego jaki wariant wybierzemy to i tak będzie on korzystniejszy niż pozostanie na podatku liniowym (przy założeniu że nasz dochód roczny rzeczywiście przekroczy 250 tys. poniżej tej kwoty te korzyści tak wyraźne już nie są). Należy przy tym zaznaczyć, że jeżeli myślimy o firmach JDG zatrudniających pracowników to raczej ryczał nie wchodzi w grę, bowiem ta forma rozliczania podatku ma sens tylko dla podmiotów gospodarczych mających niewielkie koszty własne. 

Firma Nova Praxis jest jednym z operatorów programu wspierającego firmy rodzinne w sukcesji.

 

Więcej informacji można znaleść na stronie https://sukcesjaplus.pl/projekt-sukcesja/

 

Czytaj więcej >>
digitalizacja

Rola digitalizacji w biznesie. Jak usprawnić obsługę dokumentów i dlaczego to takie ważne?

Digitalizacja w biznesie ma na celu zamianę wszystkich informacji analogowych w cyfrowe. Choć kojarzy się ona najczęściej tylko z OCR faktur, to jest to zaledwie jeden z jej elementów składowych. Sama digitalizacja obejmuje bowiem o wiele szerszy zakres procesów, począwszy od zamiany skanów umów w opisane dokumenty w repozytorium dokumentów (w opisie znajdują się m.in. takie informacje jak: data zawarcia umowy, data jej wykonania, kwota oraz czego dotyczy), a na przetwarzaniu i transformowaniu złożonych danych zawartych w mailach w uporządkowaną strukturę informacji kończąc.

Czytaj więcej >>

Nova Praxis na VIII Polskim Kongresie Przedsiębiorczości

Nova Praxis była partnerem tytularnym VIII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości. To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie 2020/2021 dla naszej spółki.

Nova Praxis na VIII Polskim Kongresie Przedsiębiorczości

Nasz udział w konferencji zaznaczyliśmy poprzez:

 • stoisko firmowe
 • udział w panelu dyskusyjnym “Made in Poland” (prelegent – Prezes Zarząd – Konrad Bajor)
 • nasz autorski panel dyskusyjny “Między digitalizacją a robotyzacją na przykładzie firm rodzinnych” z udziałem przedstawicieli firm rodzinnych (FERRBUD, GEOBUD) oraz gościa specjalnego – ekspert ds. digitalizacji i robotyzacji (Krzysztof Bielawski)
 • odbiór Nagrody Jakości Grand Prix 2020/21

 

Panel dyskusyjny “Między digitalizacją a robotyzacją na przykładzie firm rodzinnych”

Panel dyskusyjny

Wszystkim prelegentom (przedstawiciele firm FERRBUD z Rzeszowa, GEOBUD z Krakowa, Nova Praxis ) , gościowi specjalnemu (Krzysztof Bielawski) oraz gościom panelu dyskusyjnego jak również prowadzącemu (Paweł Gawron) chcieliśmy bardzo podziękować.

Nova Praxis jest operatorem programu “Między digitalizacją a robotyzacją na przykładzie firm rodzinnych” (więcej o projekcie na stronie https://sukcesja.novapraxis.pl/projekt-sukcesja/).

Sam panel dyskusyjny to istotne uzupełnienie naszego projektu, które miało ukazać przed jakimi wyzwaniami stoją dziś firmy rodzinne na progu rewolucji technologicznej i jak ważna jest sukcesja. Ciekawe spostrzeżenia (nestor firmy GEOBUD – p. Marek Sikora) korespondujące ze zdaniem młodego pokolenia (sukcesor firmy FERRBUD – p. Stanisław Czechowski) pokazują, że z jednej strony tradycja więzi rodzinne stanowią istotny filar każdej firmy rodzinnej z drugiej strony nowe technologie lepiej rozumiane przez młodsze pokolenie stają się szansą dla firm rodzinnych.

Uzupełnieniem samego panelu dyskusyjnego było wystąpienie naszego gościa specjalnego – eksperta ds. digitalizacji i robotyzacji – p. Krzysztofa Bielawskiego, który przedstawił znaczenie robotów software’owych w dzisiejszych firmach – nie musimy się obawiać, że roboty zastąpią ludzi – to nie ten moment w czasie ;-), ale liczne przytoczone przykłady wskazują jak istotne znaczenie dla firm ma robotyzacja i automatyzacji (zwłaszcza dla firm średnich i dużych), gdzie występuje duża liczba powtarzalnych czynności

(zainteresowane osoby tematem zachęcam do kontaktu z naszym ekspertem ds digitalizacji i robotyzacji: krzysztof.bielawski@novapraxis.pl)

Zarówno FEERBUD jak i GEOBUD skorzystali ze wsparcia w ramach programu “Między digitalizacją a robotyzacją na przykładzie firm rodzinnych”. Zachęcamy innych do kontaktu w sprawie dotacji na program sukcesji firm rodzinnych dla firm rodzinnych sukcesja@novapraxis.pl

Polska Nagroda Jakości Grand Prix 2020/2021

Wyróżnienie wręczone przez Prezesa Polskiej Agencji Przedsiębiorczości – Wojciecha Pomarańskiego.

To szczególne wyróżnienie dla naszej spółki. Postawiliśmy sobie bardzo trudne zadanie aby w roku pandemii nie schodzić z jakości świadczonych usług oraz zatrzymać naszych ekspertów w szeregach spółki. Jakość i zakres naszych usług stale rośnie, choć jak to wiedzą specjaliści od lean’u wejście na ścieżkę ciągłego doskonalenia nigdy się nie kończy. Dla nas wyznacznikiem wysokiej jakości usług doradczych jest niemal zerowy poziom reklamacji oraz zadowolenie naszych klientów, którzy chcą z nami współpracować przez kolejne lata.

Polska Nagroda Jakości Grand Prix 2020/2021

Dziękujemy kapitule za przyznane wyróżnienie.

Panel dyskusyjny “Made in Poland”

Niezmiernie ciekawa i zażarta dyskusja między uczestnikami panelu przyciągnęła sporą widownię. Nova Praxis była na panelu reprezentowana przez Prezesa Zarządu – Konrada Bajora MBA. Klimat, firmy rodzinne, nowoczesne technologie, promocja polskich firm na rynkach zagranicznych – te tematy dominowały na panelu “Made in Poland (1).

 

Czytaj więcej >>